1365190869 jurjj kondratjuk 221 червня 1897 року народився видатний українець, завдяки якому американці здійснили висадку на місяць Юрій Кондратюк.
Справжнє імя та прізвище Юрія Кондратюка - Шаргей Олександр Гнатович, причиною зміни імені було прагнення уникнути репресій, пов'язаних з його вимушеною службою в білій армії.
Життя Юрія Кондратюка було сповнене трагізмом: незаслужена в'язниця, втечі, репресії, три війни, остання з яких зупинила це життя. Та найголовніше, що українець зі своїми ідеями значно випередив технічний прогрес того часу. Сьогодні його теоретичні праці стали фундаментом світової практичної космонавтики. Ще більш вражає той файкт, що вчений був самоуком та не мав інженерної освіти.

Ще в 1914 році Юрій Кондратюк пропонує схему польоту, яку пізніше назвали "Траса Кондратюка". Ця равликова траєкторія польоту космічного корабля була використана американцями у проекті "Аполон". "Кондратюк приблизно 50 років тому розрахував, що схема відділення останнього модуля від космічного корабля-носія, є в енергетичному відношенні кращим способом посадки на Місяць", – зазначив Джон Хуболт, один з керівників американської програми "Аполлон" у 1969 році.
Юрiй Кондратюк зробив оригінальний внесок в енергетику майбутнього. З 1933 займався проектуванням Кримської вітроелектростанції (проект закрили). Брав участь у розв'язанні низки інженерних питань елеваторної техніки, гірничого, будівельного та цукроварного виробництва. Пропагував ідеї використання земного тепла, сонячної енергії, розвинув теорію використання потужних вітроагрегатів та вітрових електростанцій. Створив принципово нову у свій час теорію екологічного вітровикористання, за допомогою якої сьогодні будують альтернативні джерела отримання природної енергії. І хоча смерть вченого значиться під кінцем лютого 1942 року, багато його теоретичних ідей вже сьогодні реалізовано, а деякі настільки випередили свій час, що досі чекають свого втілення.

Шендеровський Василь Андрійович,
доктор фізико-математичних наук,
професор, віце-президент
Українського фізичного товариства
та дійсний член Наукового товариства Шевченка;
Кушерець Василь Іванович,
доктор філософських наук,
професор, заслужений діяч науки
і техніки України,
голова правління Товариства «Знання» України